Εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο 2011

Η ανακοίνωση από το Υπουργείο Παιδείας των Σχολών Εισαγωγής επιβεβαίωσε ότι οι μαθητές μας για άλλη μια χρονιά είχαν εξαιρετική επιτυχία στις πανελλαδικές εξετάσεις.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το 85% πέτυχε σε ΑΕΙ και το 15% σε ΤΕΙ. Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι είχαμε 6 μαθητές που μπήκαν σε ιατρικές σχολές, 2 που πέτυχαν σε φαρμακευτικές, 16 σε Νομικές σχολές, 39 σε Πολυτεχνικές σχολές, και 15 σε Οικονομικά τμήματα.

Την πολύ καλή εικόνα των επιτυχιών σε ελληνικά πανεπιστήμια συμπληρώνουν οι επιτυχίες σε πανεπιστήμια της Αμερικής και της Ευρώπης (2 μαθητές στο Harvard και από ένας στα MIT, Chicago, Smith, Tufts, University College London και πολλά άλλα).

Από τους μαθητές του Ανατόλια που πέτυχαν σε πανεπιστημιακές σχολές είναι σημαντικό ότι μεγάλος αριθμός θα φοιτήσει σε σχολή της 1ης, 2ης ή 3ης  επιλογής τους:

• 40 μαθητές πέρασαν στη σχολή της 1ης προτίμησής τους.
  • 22 μαθητές πέρασαν στη σχολή της 2ης προτίμησής τους.
  • 15 μαθητές πέρασαν στη σχολή της 3ης προτίμησής τους.

Πολλοί μαθητές του Ανατόλια πέτυχαν να εισαχθούν με εξαιρετική σειρά σε σχολές μεγάλης ζήτησης που αποτελούσαν μία από τις πρώτες τους επιλογές:

• 1ος Πληροφορικής Θεσ/νίκης, Πάντσιος Ευάγγελος (1η προτίμηση)
  • 1ος Διοίκησης Τεχνολογίας Μακεδονίας, Ξένος Δημήτριος (1η προτίμηση)
  • 2η Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Θεσ/νίκης, Θεοδωράκη Δανάη (1η προτίμηση)
  • 2η Νομικής Θεσ/νίκης, Παπασπυροπούλου Σοφία (1η προτίμηση)
  • 4η Βιολογίας Θεσ/νίκης, Μπεχτσή Δάφνη (1η προτίμηση)
  • 4ος Μαθηματικό Θεσ/νίκης, Γούμενος Δημήτρης (1η προτίμηση)
  • 5ος Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος Θεσ/νίκης, Αλωπούδης Αχιλλέας (6η προτίμηση)
  • 6η Οικονομικών Επιστημών Θεσ/νίκης, Βασιλειάδου Ελένη (1η προτίμηση)
  • 7η Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ Θεσ/νίκης, Λάιου Κυριακή (2η προτίμηση)
  • 8η Χημικών Μηχανικών Θεσ/νίκης, Κοΐδη Βασιλική (2η  προτίμηση)
  • 8ος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αιγαίου, Κότσανος Ιωάννης (1η προτίμηση)
  • 10ος Ιατρική Θεσσαλονίκης, Σαμαράς Αθανάσιος (1η προτίμηση)
  • 10η Αρχιτεκτονική Θεσσαλονίκης, Ανδρεάδου Μαρία (1η προτίμηση)

Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε τη λίστα με τα ονόματα των επιτυγχόντων του 2011 στα ελληνικά ΑΕΙ και ΤΕΙ και στα πανεπιστήμια της Ευρώπης και της Αμερικής.